x تبلیغات
تجربه های شخصی من

تصویر سازی ذهنی

 

تصویر سازی ذهنی چیست

همانطور که بالاتر هم گفتیم تصویرسازی ذهنی یعنی از قدرت تخیل و تصورات خود استفاده کنید تا به اهدافتان دست بیابید.  اکنون که در حال مطالعه ی این مقاله هستید، ممکن است به دنبال جذب پول باشید و یا دلتان بخواهد یک رابطه ی رویایی را بدست آورید و به دنبال جذب عشق باشید. ممکن است در آرزوی بدست آوردن شغل خاصی باشید و یا هزاران آرزوی دیگر در سر داشته باشید. برایتان یک خبر خوب دارم. اگر بتوانید به درستی از تصویر سازی ذهنی استفاده کنید یعنی بتوانید هر آنچه را که واقعا طالب آن هستید با احساس خوب در ذهنتان مجسم کنید و این کار را ادامه دهید، چیزی نمیگذرد که رویا و خواسته ی شما به یکی از حقایق شیرین زندگیتان تبدیل خواهد شد. اما چه چیزی مانع آن میشود تا از این قدرت ذهن استفاده کنید؟ گاهی طرحواره ها مانع پیشرفت ما میشود. گاهی اعتماد به نفس پایین ما. گاهی عزت نفس تضعیف شده و گاهی نیز جزئیاتی که باید از تصویر سازی ذهنی بدانیم اما نمیدانیم. پس در پاسخ به این سوال که تصویر سازی ذهنی چیست دانستیم که این اصطلاح به معنی تجسم خلاق اهداف و آرزوهای ما است. اما اینکه چطور کار میکند و چطور باید از آن استفاده کنید تا نتیجه ی عکس ندهد را در ادامه بررسی میکنیم.

تاریخچه تصویرسازی ذهنی

تصویر سازی ذهنی

اگر بخواهید بدانید که مردم و یا بهتر بگوییم افراد موفق جهان، چه زمان به قدرت تصویر سازی ذهنی پی بردند باید بگوییم که  سرخپوستان ناوایو دارای شکل مفصلی از باور به تصویرسازی برای درمان بیماری هستند. آنان فرد را ترغیب می‌کنند خود را سالم «ببیند». البته برخی دیگر معتقداند که، قدمت تصویرسازی به زمان بابلی‌ها، یونانی‌ها و رومی‌های باستان می‌رسد. در بسیاری از دست نوشته های بجامانده از ارسطو و بقراط ، آمده است که تجسم خلاق در مغز ارواحی را آزاد می‌کنند که قلب و بخش‌های دیگر بدن را برمی‌انگیزند و به فرد بیمار نیروی تازه ایبرای حیات میبخشند. البته به عکس این قضیه هم اشاره شده و در بخش هایی آمده است که یک تصویرسازی قوی از بیماری برای ابتلای آن فرد به بیماری کفایت میکند. از تصویرسازی ذهنی قرن‌ها به عنوان یک درمان طبی برای درمان بیماری ها استفاده شده است. حتی راهبان تبتی در قرن ۱۳ و ۱۴ با مراقبه و مدیتیشن و تصویرسازی کاری می‌کردند که به درمان بیماری ها منجر میشده و عنوان میکردند که بودا بیماری‌ها را شفا می‌دهد.

عملکرد تصویر سازی ذهنی به چه صورت است

اگر تا این لحظه از مقاله همراه ما بوده باشید احتمالا این سوال در ذهنتان پر رنگ شده است که، تصویر سازی ذهنی و یا همان تجسم خلاق چگونه کار می کند و چطور میتوان از آن برای کسب موفقیت در زندگی استفاده کرد؟ قانون جذب به این سوال به روشنی پاسخ داده است. بر اساس قانون کائنات وقتی به چیزی فکر می‌کنید در حال فرستادن ارتعاش آن چیز جهان هستی هستید. ساز و کار کائنات نیز به این صورت است که، ارتعاشی را که از هر شخص دریافت میکنند به واقعیت تبدیل میکنند. فرقی نمیکند که شما به فقر فکر کنید و یا پول فرآوان. به عشق فکر کنید یا نفرت. به سلامتی فکر کنید یا بیماری. شما دقیقا آنچیزی را از کائنات دریافت میکنید که به آن فکر کرده اید. در حالت کلی وظیفه ذهن فرستادن ارتعاش به کائنات است و وظیفه ی کائنات نیز به فعل تبدیل کردن ارتعاشات است.

اما عامل اصلی که سرعت جذب را مشخص میکند تمرکز است. یعنی هرچقدر تمرکزتان به خواسته هایتان بیشتر باشد ارتعاش ثبت نامی شما به کائنات  قوی تری است و نتیجه زودتر حاصل میشود. اما تصویر سازی ذهنی همان عاملی است که اگر در استفاده از آن اصول اولیه اش(که در ادامه به آن میپردازیم) به درستی به کار گرفته شود، سرعت تحقق رویاها را بسیار بالا میبرد. جالب است بدانید که شما به صورت ناخودآگاه هر روز از تصویر سازی ذهنی استفاده می کنید. حال اگر نحوه ی کار با آن را بلد نباشید ممکن است در راستای جذب ناخواسته ها به زندگیتان از آن استفاده کنید و در نهایت چیزهای منفی مثل، روابط نامناسب، فقر و بیماری را به زندگیتان جذب کنید. پس تنها رسالت شما در استفاده از قانون جذب این است که به صورت خودآگاه از تصویرسازی ذهنی استفاده کنید و از این کار دست نکشید.

تاثیر تصویرسازی ذهنی خلاق بر روی ضمیر ناخودآگاه

تصویر سازی ذهنی

همین طور که بالاتر گفتیم، ما انسان ها در طول زندگی خود، تمام مدت در حال استفاده ی ناخودآگاه از تصویرسازی ذهنی هستیم و با این حال پیش خودمان فکر میکنیم که تصویر سازی ذهنی چقدر کار  پیچیده‌ای است. اگر شما هم معتقد اید که تصویر سازی بسیار سخت است پیشنهاد میکنم که برای لحظه ای چشمان خود را ببندید. چه چیزی میبینید؟ بله ذهن شما به سرعت در حال ساختن تصویر ها و صحنه های جدیدی است. پس این کار اصلا سخت نیست چرا که کار ذهن این است که تصویرسازی کند. اما چه وقت مشکل ایجاد میشود؟ زمانی که بلد نیستیم از تصویرسازی به درستی استفاده کنیم.

افکار انسان ابتدا به صورت تصاویری در ذهن او شکل میگیرد. مثلا اگر به شما بگویم گل سرخ چه تصویری در ذهن شما نقش می بندد. بدون شک حروف گ ل س ر خ را نمیبینید. بلکه یک شاخه، یک گلدان و یا یک بوته گل سرخ را میبینید. پس تمام افکار ما با تصاویر در ذهن نقش می بندد ودر نهایت در دنیای بیرون از ما تجلی میابند. اینجاست که مولانا به زیبایی گفته است:«بیرون ز تو نیست هر چه در عالم هست / در خود بطلب هر آنچه خواهی که توئی».

نیمکره راست مغز انسان بیشتر با تصاویر و رنگ ها و صداها آمیخته است و وظیفه ی تصویر سازی ذهنی به عهده ی آن است. تصویرسازی در قانون جذب یکی از قدرتمندترین روش ها برای خلق رویاها است. و این بدان معنا است که شما خواسته تان را به صورت دقیق و واضح در ذهنتان بیاورید. اما سوال اصلی این است که چطور خیلی از افراد از تجسم خلاق یا همان تصویر سازی ذهنی استفاده می‌کنند اما نتیجه لازم را نمی‌گیرند؟ راستش را بخواهید این افراد یک مشکل کوچک دارند و آنهم اصول تصویر سازی خلاق است که حتما در این مقاله به آموزش آن میپردازیم. 

تصویر سازی ذهنی

در مورد تاثیر تصویر سازی ذهنی در ضمیر ناخودآگاه تحقیقی انجام شده که میزان ضربان قلب بین گروهی از دونده هایی که یکجا نشسته اند ودر ذهن خود فقط می دوند و گروهی دیگر که در واقعیت و فیزیکی می دوند اندازه گیری شد و نتیجه ی حاصل همه را شگفت زده کرد. در انتهای کار میزان ضربان قلب هر دو گروه به یک اندازه بود. انگار که هر دو گروه مسابقه داده اند. این تحقیق نشان داد که هرچیزی که در ذهن به آن متمرکز باشیم دیر یا زود در بیرون از ذهن ما به خود شکل فیزیکی و واقعی می گیرد.

افزایش اعتماد به نفس

 

افزایش اعتماد به نفس ( راز اعتماد به نفس )

 

افزایش اعتماد به نفس یعنی ایجاد ویژگی هایی در شیوه تفکر و عملکرد، به گونه ای که فرد از عهده کارها به خوبی برآید و در شغل و ارتباطات خود نقش موثرتر و کارایی بهتری نسبت به سابق داشته باشد.

 

 افزایش اعتماد به نفس و اصولا بهبود کیفیت اعتماد به نفس، موضوع بسیار بسیار مهمی است که در روانشناسی فردی و ارتقا مهارت های مرتبط با موفقیت فردی جایگاه اول را پیدا کرده است. آیا میدانستید افزایش اعتماد به نفس منجر به استفاده بهینه تر شما از قانون جذب میشود؟

یعنی کیفیت کارایی ذهنی و عملی او در مواجه با کارها افزایش پیدا کند. سایت راز موفقیت در جهت تقویت و افزایش اعتماد به نفس افراد مقالات بسیاری ارایه کرده و در این مقاله قصد داریم با ۴ گام سریع شما را به اعتماد به نفس سالم برسانیم.

اعتماد به نفس ناشی از عملکرد گذشته شماست . امروز اولین روز از باقی عمر شماست پس عملکرد خود را از همین امروز تغییر دهید و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید. چراکه کاهش اعمتاد به نفس و عزت نفس مشکلات فراوانی از جمله انواع تله های شخصیتی و طرحواره ها را برای شما به ارمغان می آورد.
کسی که قبلا بودید را فراموش کنید ، با افزایش اعتماد به نفس شما فرد جدیدی خواهید شد.
باورهای شما، سطح تخیل، میزان ایمان شما به آینده ای درخشان و… همگی به میزان اعتماد به نفس شما بستگی دارد.
با افزایش اعتماد به نفس ، توانایی یادگیری شما نیز بیشتر و بهتر میشود.
افزایش اعتماد به نفس با کاهش هرج و مرج های عاطفی شما همراه خواهد بود.
با افزایش اعتماد به نفس ، گذشته و فکر کردن به آن دیگر شما را ناراحت نمیکند؛ حتی اگر سطح کنونی اعتماد به نفس شما با اتفاقات گذشته و شرایط اخیر گره خورده باشد.
افزایش اعتماد به نفس باعث میشود تمایل شما به تغییر در جهت آنچه میخواهید باشید بیشتر شود.
با افزایش اعتماد به نفس شما آنگونه که قبلا بودید شناخته نمیشوید، بلکه دیگران شما را همانگونه که خود میخواهید میبینند.
با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا ۴ قدم به زنگی رویایی خود نزدیکتر شوید.

طرحواره رها شدگی

 

تاثیر طرحواره رها شدگی در روابط عاشقانه

افراد گرفتار در طرحواره رها شدگی مدام ترس از تنها ماندن و رها شدن دارند. افراد گرفتار در این تله ی شخصیتی وقتی در یک رابطه عاشقانه قرار میگیرند به شدت تحت فشار هستند. به گونه ای که مدام به این موضوع می اندیشند که پارتنرشان قصد وابسته کردن و در نهایت رها کردن آنها را دارد. اگر با فردی با شرایط زیر در ارتباط هستید احتمالا به طرحواره رها شدگی مبتلا شده اید و یا زنگ خطری است که ادامه این رابطه میتواند این تله شخصیتی را برای شما فعال کند.

  1. نامزدتان به دلیل درگیری عاطفی با فردی دیگر حاضر نیست زیر بار روابط متعهدانه دیرپا برود.
  2. نامزدتان همیشه در دسترس نیست که با هم وقت بگذرانید . مثلا زیاد به مسافرت می رود.
  3. همسرتان از لحاظ عاطفی فردی بی ثبات است و نمی تواند بر اساس اصول منطقی با شما رابطه ای عاطفی و پایدار برقرار کند.
  4. همسر شما تنوع طلب است ، دوست دارد در روابطش آزاد باشد و مایل است برای دیگران دلربایی کند.
  5. همسرتان نسبت به شما دو دل است . از نظر منطقی میل دارد با شما زندگی کند اما از نظر عاطفی میل چندانی ندارد یا اینکه عاشق دیوانه وار شماست و لحظه ای بعد از چشم او می افتید مثل اینکه همسرتان تکلیفش با خودش روشن نیست .

افراد با طرحواره رها شدگی معمولا جذب انسان های اشتباه که به آنها حس ثبات و تعهد نمیدهند و آنها را بلاتکلیف نگه میدارند و در اصل رهاشدگی دوران کودکیشان را تداعی میکنند میشوند. زندگی عاطفی بی ثبات برای این افراد آسوده تر است چرا که تداعی کننده الگوها کودکی آنها است و در این شرایط احساس راحتی بیشتری میکنند.

 

تاثیر طرحواره رهاشدگی در روابط دوستانه

طرحواره رها شدگی علاوه بر روابط عاشقانه بر روی روابط دوستانه هم تاثیر میگذارد. البته این تاثیر شدت کمتری دارد. اما آنقدر کم نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد. افراد با این تله شخصیتی اعتقاد دارند که دوستی ها و وفاداری دوستان سخت ناپایدار است و بالاخره روزی رابطه ی دوستانه آنها تمام میشود و به اینکه یک رابطه دوستانه میتواند ادامه دار باشد اعتماد ندارند. این افراد دوستان زیادی دارند که عمر دوستی آنها چند صباحی بیشتر طول نکشیده است. هر عاملی که باعث فعال شدن طرحواره رهاشدگی در روابط دوستانه آنها شود نظیر اینکه، دوستشان به تلفن آنها پاسخ ندهد، بر سر موضوعی با آنها اختلاف نظر داشته باشد، یک جر و بحث ساده بینشان پیش آید، دوستشان یک دوست تازه پیدا کند و … واکنش های تند و نسنجیده ی عاطفی را در بر دارد.

تجاربی که منجر به شکل گیری طرحواره رهاشدگی میشوند

افرادی که گرفتار طرحواره رهاشدگی هستند نمیتوانند باور کنند که دیگران میخواهند با آنها بمانند و قصد ترک کردن آنها را ندارند. از این رو به هر رهاشدگی ای هرچند سطحی واکنش های تند احساسی نشان میدهند. اما چه چیزی باعث میشود افراد دچار این تله شخصیتی شوند؟ پاسخ بی شک خاطرات کودکیتان است. خواه در خاطرتان مانده باشد خواه فراموش شده باشد. بیماری داشتم که ریشه ی طرحواره رهاشدگی خود را پیدا نمیکرد. هرچه بیشتر در خاطرات کودکی آن کندوکاو میکردیم، کمتر خاطره ای را پیدا میکردیم که طرحواره رها شدگی او را اثبات کند. سرانجام تصمیم گرفتیم باخانواده ی او صحبت کرده و خاطراتی را که خود او فراموش کرده در ارتباط با والدینش از آنها جویا شویم. آنجا بود که علت را یافتیم. وی در سه روزگی به علت ابتلا به بیماری هیپربیلی‌روبینمی که از آن با عنوان زردی شدید نوزادان نیز یاد میشود در بیمارستان بستری شده است. شدت بیماری به حدی بالا بود که دکترها اعلام کرده بودند او به احتمال ۹۹/۹% فلج اطفال میشود. پدرش که مرد مذهبی ای بود شبانه به یکی از مسالک مذهبی برای دعا و گرفتن شفای فرزندش از خداوند رفته بود و او را در بیمارستان رها کرده بود. مادرش که خیلی به این مسائل اعتقاد نداشت بعدها برای او نقل کرده بود که پدرش در چنین موقعیت حساسی کودک خود را تنها گذاشته است و همین امر پدید آورنده ی طرحواره رهاشدگی در او بود. وقتی متوجه شد که پدرش در اصل او را رها نکرده و به خاطر شدت علاقه ای که به فرزندش داشته است در آن لحظه کاری را که از نظر عقلانی و اعتقادی درست میپنداشته است، برای کودکش انجام داده توانست تا حدود زیادی طرحواره رهاشدگی خود را کنترل کند.

دلایل زیر بخشی از تجارب زندگی از نگاه طرحواره درمانگر یانگ است که منجر به شکل گیری طرحواره رهاشدگی میشود:

۱. ممکن است شما زمینهٔ بیولوژیکی برای اضطراب جدایی داشته باشید که در این صورت تحمل تنهایی برای شما سخت و طاقت فرسا می شود.
۲. در سن کودکی، یکی از والدین شما دار فانی را وداع گفته یا برای همیشه شما را ترک کرده است.
۳. در سن کودکی شما، مادر تان در بیمارستان بستری بوده یا برای مدت زیادی از شما دور بوده است.
۴. شما تحت سرپرستی دایه یا پرستار بزرگ شدید یا در سن نوزادی به مؤسسات شبانه روزی یا مراکز نگهداری اطفال سپرده شده اید.
۵. مادر شما، فردی بی ثبات و دمدمی مزاج بوده است. یا اینکه افسرده، عصبانی میگسار بوده است. یا به نحوی دائم در معرض بی توجهی و غفلت او قرار گرفته اید.
۶. در سن کودکی، والدین شما از هم جدا شدند یا آتش جنگ بین آنها چنان بالا می گرفت که نگران بودید مبادا بنیان خانوادهٔ شما از هم بپاشد.
۷. شما پس از یک دوره جلب توجه والدین، به طور اساسی مورد غفلت و بی توجهی آنها قرار گرفتید. ممکن است به دلیل تولد برادر یا خواهر یا ازدواج مجدد یکی از والدین، توجه والدین را از دست داده اید.
۸. افراد خانوادهٔ شما سخت به یکدیگر وابسته بوده اند و نگذاشته اند آب در دل شما تکان بخورد. به دلیل حمایت افراطی خانواده هیچ گاه در دوران کودکی یاد نگرفتید که با مشکلات خاص دوران کودکی دست و پنجه نرم کنید.

شیوه طرحواره درمانی و نقش طرحواره درمانگر در درمان این طرحواره

برای درمان طرحواره رهاشدگی، طرحواره درمانگر میکوشد تا یک رابطه ی با ثبات را با بیمار برقرار کند و به او این اطمینان خاطر را بدهد که قرار نیست او را ترک کند تا در سایه ی این رابطه ی پایدار بیمار بتواند با دیگران نیز روابط پایدار برقرار کند و طرحواره درمانگر را به عنوان نقطه ی امن خود بپذیرد. اما از آنجا که روانشناس وی نمیتواند برای همیشه نقطه ی امن او باقی بماند، بعد از برقراری این رابطه ی پایدار میکوشد تا فرد امن دیگری را جایگذین خود کند. بیمار در طی طرحواره درمانی میکوشد تا بر استرس های خود قالب شود و بتواند دوری های کوتاه مدت را تاب آورده و بپذیرد.

آنتونی رابینز

 کودکی و سال‌های اولیۀ زندگی آنتونی

بیوگرافی آنتونی رابینز

تونی رابینز ( آنتونی رابینز ) نویسنده و سخنران مقتدر آمریکایی در ۲۹ فوریه ۱۹۶۰ در خانواده‌ای نسبتاً فقیر در هالیوود شمالی واقع در کالیفورنیا به دنیا آمد. او اصالتاً کروات است که بعد‌ها نام پدرخوانده‌اش، یعنی رابینز را برای خود انتخاب نمود. او در آزوسا بزرگ شد و به دبیرستان گلندورا رفت. آنتونی رابینز پس از گرفتن دیپلم کارھای مختلفی را انجام داد ولی موفقیت زیادی حاصل نشد؛ به قول خودش آنچنان که باید اعتماد به نفس نداشت. در سن ۲۲ سالگی در آپارتمان چهل متری محقری، زندگی مجردی فقیرانه ای داشت و به گفته خودش، ناچار بود ظرف های غذای خود را در وان حمام بشوید. گذشته از گرفتاری ھای مالی، در اثر پرخوری و بدخوراکی، بیش از یک صد و بیست کیلوگرم وزن داشت و به علت چاقی، دچار تنبلی، بیحالی و خواب آلودگی شده بود تا اینکه روزی می رسد که دیگر نمی تواند شرایطش را تحمل کند و تصمیم می گیرد همه چیز را تغییر دهد. آنتونی رابینز مرد موفق نام آشنایی است که در عین فقر و فلاکت، رویاھا و آرزوھای جاه طلبانه ای داشت و همیشه خود را در قصر زیبایی در ساحل دریا و نزدیک جنگل سرسبزی مجسم میساخت و برای خود همسری شایسته، اتومبیلی گران قیمت در نظر میگرفت.

« گذشتۀ شما مساوی با آیندۀ شما نیست. » ( تونی رابینز )

شروع زندگی حرفه ای آنتونی
بیوگرافی آنتونی رابینز

آنتونی رابینز حرفه خود را با ارتقا دادن سمینارهای انگیزشی جیم ران آغاز کرد. جیم ران یک سخنران انگیزشی، نویسنده و کارآفرین بود. جیم ران به آنتونی رابینز آموخت که خوشبختی و موفقیت به این ربطی ندارد که شخص چه چیزهایی در زندگی دارد، بلکه بر اساس کارهایی تعیین می‌گردد که فرد با منابع موجود در زندگی‌اش انجام می‌دهد. آنتونی رابینز از او الهام گرفت و مربی‌گری زندگی را آغاز نمود. او آموزش و تدریس را در برنامه زبان‌شناسی عصبی (NPL) و هیپنوتیزم اریکسونی آغاز کرد. یکی از بانیان NPL او را در این زمینه آموزش داد. در سال 1983 از تولی بورکان که پدر جنبش پیاده‌روی روی آتش محسوب می‌شود، پیاده‌روی روی آتش را یاد گرفت و آن را در سمینارهای خود به کار بست. حرفۀ آنتونی رابینز به عنوان یک گوروی خودیاری زمانی به اوج رسید که فروش‌ برنامه‌هایش را از طریق کتاب و تبلیغات [اطلاعاتی] در تلویزیون آغاز کرد. آنتونی رابینز به عنوان «مربی بهترین عملکرد» شهرت یافت و توجه زیادی را به خود معطوف نمود. سال 1987 شروع انتشار کتابهای آنتونی رابینز بود که در ادامه درباره کتابهای او صحبت خواهیم کرد.

در سال 1991 «بنیاد آنتونی رابینز» تاسیس شد که دانش‌آموزان و زندانیان از طریق انگیزاننده های غذایی و برنامه‌هایی که طبق آموزه‌های آنتونی رابینز طراحی شده‌ بودند، بتوانند خودشان را تقویت کنند. از آن‌جا که او به خاطر کتاب‌هایش و برنامه‌های تلویزیونی خیلی معروف بود، در سال 1997 سمینار «آکادمی رهبری» را آغاز کرد. با موفقیتی که در این سیمنارها به دست آورد، از سوی لرنینگ آنکس به عنوان سخنران برتر معرفی شد. شهرت عظیم آنتونی رابینز به عنوان یک سخنران خودیاری باعث شد که سال 2007 در کنفرنس TED به عنوان سخنران برتر معرفی گردد. در سال 2012 نیز سخنرانی او به عنوان ششمین سخنرانی محبوب TED انتخاب شد. آنتونی رابینز موسس «مرکز مداخلۀ استراتژیک رابینز-مادانز» است که در زمینۀ روانشناسی شخصی، خانواده و سازمانی فعالیت می‌کند. او همچنین سیمنارهای زیادی برگزار می‌کند، همانند سمینار چهار روزۀ «قدرت درون خود را آزاد کن» و دانشگاه خبرگی. در سال 2009 آنتونی رابینز «برنامۀ خبرگی در تجارت» را راه‌اندازی کرد. این برنامه به افراد کمک می‌نمود تا کسب و کار خویش را مدیریت کنند و رشد دهند. سمینار به صورت زنده توسط خودش برگزار می‌شود و کارآفرینانی نیز همچون استیو وین، پیتر گابر و غیره، به عنوان مهمان سخنرانی می‌کنند.

آنتونی رابینز سال 2010 در فیلم «تکینگی نزدیک است: یک داستان واقعی دربارۀ آینده» بازی کرد. بعد از آن نیز به صورت افتخاری در فیلم‌هایی همچون «خورشید کم ژرفا»، «واقعیت گاز می‌گیرد»، «مردان سیاه‌پوش» و چندین مجموعۀ تلویزیونی حضور داشته است.سال 2010 یک برنامه به نام «پیشرفت با تونی رابینز» در شبکۀ NBC شروع به پخش کرد که تونی در آن به شرکت‌کنندگان کمک می‌کرد تا مشکلاتشان را حل کنند، اما به دلیل آمار بینندۀ پایین کنسل شد. کمی بعد شبکۀ OWN آن را از سر گرفت. در سال 2001، روزنامۀ «ونکوور سان» آنتونی رابینز را یک «ریاکار» خطاب کرد. آنتونی رابینز در پاسخ به این حرکت، از روزنامه شکایت کرد و موفق شد 20 هزار دلار غرامت دریافت کند.

« اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می‌دهید، همان چیزی را خواهید داشت که همیشه داشته‌اید. » ( تونی رابینز)

انوشه انصاری

 بیوگرافی انوشه انصاری ، اولین زن گردشگر فضایی جهان

زندگینامه افراد موفق ایرانی مثل انوشه انصاری (Anousheh Ansari) بسیار شنیدنی است. افراد موفق ایران و افراد موفق جهان الهام‌ بخش نسل‌های آینده هستند. چرا که میتوانید راز موفقیت آنها را بیابید. بعضی از آنها موفقیت خود را مدیون مدیریت زمان عالی ای که داشتن، برخی دیگر مدیون امید و برخی مدیون تلاش و پشتکار و … خود میدانند. افراد موفق ایرانی در جهان بسیار زیاد هستند که وجودشان برای کشور عزیزمان مایه‌ی افتخار است. در حقیقت، داستان زندگی افراد موفق ایرانی در جهان، مانند انوشه انصاری چراغ راه نسل‌های آینده‌ی کشورمان است. خانم انصاری یا انوشه رئیسیان (قبل از ازدواج) در 21 شهریور سال 1345 خورشیدی، در شهر مشهد به دنیا آمد. او سمت ریاست گروه گردانندگان کمپانی تکنولوژی ارتباط از راه دور را به عهده دارد. مجله‌ی معروف زن شاغل در سال 2000 انوشه را به‌عنوان کارآفرین برتر معرفی کرده است. انوشه شرکت مخابراتی (TTI) را در ایالات‌متحده تأسیس کرد که در حال حاضر سنوز نتورک سهام‌دار اصلی آن است.

کودکی و تحصیلات انوشه انصاری

انوشه انصاری، زندگینامه انوشه انصاری، انوشه انصاری در اسکار

خانواده انوشه انصاری در چهار سالگی وی از مشهد به تهران نقل مکان کردند. انصاری تا سن 16 سالگی را در ایران سپری کرد و پس‌از آن در سال 1361 با شروع جنگ تحمیلی به همراه خانواده‌ی خود ایران را به قصد آمریکا ترک کرد. او مقطع دبیرستان را در یکی از مدارس ایالات‌متحده به پایان رساند. سپس او برای تحصیل در رشته‌ی مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتر، وارد دانشگاه جرج میسون شد. پس از درخشش در این دانشگاه و کسب نمرات ممتاز، خانم انصاری برای گرفتن مدرک فوق‌لیسانس، وارد دانشگاه جرج واشنگتن شد. انوشه انصاری پس از گرفتن مدرک فوق‌لیسانس با کوله باری از دانش، برای کسب تجربه به استخدام شرکت‌های معروفی چون MCI و COMSAT در آمد. او فعالیت‌های بسیار موفقیت‌آمیز و سودآوری در این کمپانی‌ها داشت. او دارای چندین مقاله‌ی علمی معتبر و دو ثبت اختراع در زمینهٔ های «عملگرهای اتوماتیک » و«گره‌های یک شبکه‌ بیسیم » است.

تأسیس شرکت تله‌کام تکنولوژی (TTI)
ماجراجویی‌ها و جاه‌طلبی انوشه انصاری (Anousheh Ansari) به اینجا ختم نشد. او در سال 1994 میلادی به کمک همسر و برادر همسرش، شرکت تله‌کام تکنولوژی (TTI) را در شهر تگزاس آمریکا تأسیس کرد. این کمپانی، لوازم شبکه‌های رایانه‌ای را فراهم می‌کرد. این کمپانی در مدتی کوتاه رشد بسیاری داشت و درآمد فوق‌العاده زیادی کسب کرد.

جذب همسر در 21 روز

 تا کنون چیزی در مورد تکنیک های جذب همسر در 21 روز شنیده اید ؟ اگر با قانون جذب آشنایی داشته باشید بی شک میدانید که در قانون جذب اصولی به عنوان قانون 21 روز وجود دارد که بر طبق آن اگر شما فعالیت هایی را به مدت 21 روز متداول انجام دهید بی شک قانون جذب به کار می افتد و نتایج آن را مشاهده خواهید کر رد اما جذب همسر در 21 روز یعنی دقیقا به مدت 21 روز چه کارهایی را باید انجام دهیم تا نتیجه حاصل شود؟؟؟ در ادامه تمرین هایی را برایتان اورده ایم که اگر بتوانید تنها به مدت 21 روز مداوم و پشت سر هم به درستی آنها را انجام دهید نتایج شگفت انگیز آن را خواهید دید و زندگیتان را زیر و رو میکند اما این قوانین چیست؟؟؟ با ما همراه باشید

قانون اول جذب همسر در 21 روز

شکر گزاری بر اساس قانون اول جذب همسر در 21 روز شما باید این پیغام را به کائنات بدهید که همین حالا نیز از زندگیتان راضی هستید و احساس شادی میکنید و آماده ی جذب خوشبختی های بیشتر و بیشتر در تمام زمینه ها هستید اما چطوری؟ قانون اول جذب همسر در 21 روز یعنی شکرگزاری به روشنی این پیام را به کائنات ارسال میکند که شما همین حالا هم خیلی از چیزهایی که میخواهید را دارید پس یک دفترچه ی یادداشت تهیه کنید و به مدت 21 روز خداوند را برای حداقل ده مورد از نعمت هایی که در زندگی به شما عطا کرده شکرگزاری کنید. این نعمت ها میتوانند خانواده ی خوب و یا شغلتان و یا هرچیز دیگری باشد مهم این است که شماشکرگزار باشید

مرحله ی دوم قانون جذب همسر در 21 روز

این مرحله را مدیتیشن جذب همسر در 21 روز مینامیم. با انجام این مرحله چاکراه های شما برای جذب آنچه در زندگی میخواهید کاملا باز میشود. روزی نیم ساعت تنهایی به مراقبه بپردازید. در محلی که دوست دارید نشته چشمانتان را ببندید و سعی کنید به هیچ چیز فکر نکنید و به جای آن تنفستان را حس کنید و تا 15 بشمارید یعی هر دم و بازدم را یک شماره در نظر بگیرید. هر وقت که تمرکزتان را از دست دادید و متوجه شدید که هنگام شمردن فکرتان به جای دیگری پرکشید و رفت از اول شروع به شمردن کنید و هرگز تا قبل از رسیدن به عدد 15 مراقبه را ترک نکنید. این کار موجب افزایش سطح تمرکز شما و کنترل افکارتان میشود. این مرحله از مراحل مهم قانون جذب همسر در 21 روز است که هرگز نباید از آن غفلت کنید.

مرحله ی سوم جذب همسر در 21 روز

من به شخصه عاشق این مرحله از جذب همسر در 21 روز است چرا که نتایج اولیه ی آن در کمتر از 7 روز نمایان میشود و شما را شگفت زده میکند. یک کاغذ بردارید و به مدت 21 روز آنچه از یک همسر ایده آل میخواهید را بنویسید و در ابتدای کاغذ هم پیشاپیش از خداوند بابت عنایت چنین نعمتی سپاسگزاری کنید در ادامه دو مورد از چک لیست های صحیح و اشتباه قانون دوم در جذب همسر را باهم مرور میکنیم تا متوجه شوید در این مرحله باید چطور بنویسید تا تاثیر بیشتری داشته باشد. فقط فراموش نکنید که در این مرحله اگر از افعال آینده استفاده نکنید تاثیرگذاری بالاتری خواهید داشت

چک لیست اشتباه جذب همسر در 21 روز

از کائنات میخواهم همسری سر راه من قرار دهند با ویژگی های زیر:

1- مهربان باشد

2- من را خیلی دوست داشته باشد

3- با ایمان باشد

4- شغل خوبی داشته باشد

و...

چک لیست صحیح جذب همسر در 21 روز

پیشاپپپپپپیش از خداوند سپاسگزارم بابت عنایت همسری که:

1- با من بسیار مهربان است.

2- من را دوست میدارد.

3- فرد با ایمانی است.

4- شغل بسیار خوبی دارد.

طرحواره

 اگر سرکارتان به دکتر روانشناس خورده باشد حتما کلمه ی طرحواره به گوشتان خورده و یا شاید حتی تست طرحواره یانگ را هم داده باشید اما به راستی این طرحواره ها چه چیزی هستند؟ در اصل الگو های کهنه ی ذهنی هستند یا کامل تر بگوییم سبک نگاه شما به زندگی و چهار چوب کلی افکار شما را طرحواره میگویند که این طرح واره ها میتوانند سازگار و یا ناسازگار باشند که در ادامه به بررسی و معرفی هر یک خواهیم پرداخت.

طرحواره ی رهاشودگی

بیماران با طرحواره ی رها شدگی بزرگترین ترسشان در زندگی این است که افراد نزدیکشان و یا کسانی که دوستشان دارند را به طریقی از دست بدهند به طور مثال آنها بمیرند و یا ترکشان کنند. بی شک چنین طرحواره ای روابط عاشقانه ی آسیب زایی را برای فرد به ارمغان می آورد فرض کن تمام مدت به شریک احساسی ات بدگمان باشی که او قرار است تو را ترک کند. بی شک چنین ترسی زندگیتان را زهر میکند

طرحواره ی نقص و شرم

افراد با طرحواره ی نقص و شرم از عزت نفس پایین رنج میبرند و عموما معتقد هستند که افراد دوست داشتنی ای نیستند. آنها فکر میکنند که هیچ کس در این دنیا دوستشان ندارد. بیمتاران با طرحواره ی نقص و شرم معتقد اند که اگر اجازه دهند دیگران به آنها نزدیک شوند سر انجام نقص هایشان را فهمیده و آنها را ترک میکنند عموما اگر طرحواره ی نقص و شرم داشته باشید به طرحواره رها شدگی هم مبتلا میشوید چرا که معتقید اید که دیر یا زود با رو شدن نقص هایتان دیگران ترکتان میکنند چرا که در وجود شما هیچ چیزی که بشود بخاطرش دوستتان داشته باشند وجود ندارد.

فرکانس و ارتعاش

 با مبحث فرکانس و ارتعاش چقدر آشنایی دارید؟ اصلا شما قانون جذب را قبول دارید و فکر میکنید که میتوانید با قانون جذب در شرایط زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید؟ اگر قانون جذب را بشناسید حتما فرکانس و ارتعاش به گوشتان خورده است . اما به راستی این فرکانس و ارتعاشی که همه از آن صحبت میکنند یعنی چه ؟ با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی آن بپردازیم:

ارتعاش چیست؟

برای اینکه بفهمید فرکانس و ارتعاش در کنار هم چه معنای میدهند ابتدا باید بدانید هر کدام یعنی چی. بر اساس قانون جذب هر فکری که از ذهنتان میگذرد ارتعاشی دارد. خواه یک لحظه گذرا به آن مطلب فکر کنید . خواه آن فکر ساعت ها ذهن شما را به خود اختصاص دهد در نهایت انسان در طول روز هزاران هزار فکر مختلف میکند و هذر کدام از این فکر ها یک ارتعاشی را به جهان هستی و کلئنات ارسال میکند. ارتعاش ها میتوانند مثبت و یا منفی باشند. و راه تشخیص ارتعاش مثبت از منفی توجه کردن به احساساتتان است. اگر زمانی که فکری به ذهنتان خطور میکند احساس خوبی داشته باشید این به آن معنی است که ارتعاشاتان مثبت بوذه و اگر حس بدی داشته باشید ارتعاشاتن منفی بوده. اما فرکانس و ارتعاش در کنار هم چه معنی ای میدهند

فرکانس چیست

همان ارتعاشات اگر در طول روز آنقدر تکرار شوند که ملکه ی ذهنتان شوند فرکانسی را به جهان ارسال میکنند. در واقع افکار در صورت تکرار مداوم به ضمیر ناخودآگاه ذهن انتقال پیدا کرده و به باور تبدیل میشوند. باور ها هم نوعی فکر قوی شده و جهش یافته هستند اما آنچه از خود ساطح میکنند دیگر ارتعاش نیست بلکه فرکانس است که قدرت بسیار بالایی دارد. اکنون دانستید که فرکانس و ارتعاش یعنی چه؟

راز فرکانس و ارتعاش
تا کنون به این موضوع اندیشیده اید که چرا ما انسانها می توانیم به سرعت با صداهایی که الگوی ریتمیک دارند ارتباط برقرار کنیم؟ چرا که صدا و موسیقی آیتمی است که میان همه ی انسان ها با هر فرهنگ و از هر خبطه جغرافیای مشترک است. اما خوب گوش کنید اکنون میخوام راز فرکانس و ارتعاش را با شما در میان بگذارم.ارتباط ارتعاش با همه چیز از طریق صداست اما تعداد کمی از مردم قدرت فرکانس صدا را می دانند، این قدرت می تواند به عنوان یک سلاح استفاده گردد یا می توان آن را به عنوان جزئی از درمان استفاده کرد اگر بتوانید صدار ارتعاشاتی را که میخواهید بشنوید، با سرعت هرچه تمام تر آن ارتعاشات به فرکانس تبدیل میشوند. برای همین هم است که اساتید انگیزشی دائما میگویند که جملات تاکیدی خود را با صدای بلند تکرار کنید و یا آنها را ضبط کرده و هر روز گوش دهید

مراقبه ذهن

 8 نکته مهم در انجام موثرتر مدیتیشن ( اصول مراقبه ذهن )

 
دوستانم در عین حالی که بنده به هیچ تشریفاتی در مراقبه ذهن قایل نیستم اما توصیه میکنم در ادامه به 8 نکته مهم در انجام موثرتر مدیتیشن توجه کنید:
 
1- ساکت و به دور از هرگونه احتمال مزاحمت مراقبه ذهن کنید
 
تلفن، گوشی موبایل، زنگ منزل، انتظار ورود کسی، صداهای بلند محیطی، حضور کودک و ... دوستان من نمی‌دانم در محیط شما چه عواملی می‌تواند مزاحم باشد. لطفاً فکر کنید و حتماً برای زمان انجام مراقبه ذهن عمیق برطرف کنید. مثلاً اگر سگ یا گربه در منزل دارید و احتمال می‌دهید در زمان اجرای برنامه تمرکز شما را بر هم زند، حتماً فکری کنید. توجه: همین که احتمال بدهید مثلاً کسی ممکن است وارد شود و شما را در این حالت ببیند و .... همین نگرانی مانع تمرکز شما خواهد شد.
 
2- تنها باشید
اگر استادی همراهی‌تان نمی‌کند. ترجیحاً تنها باشید. مخصوصاً در ابتدای کار.
 
تنهایی ذهن شما را متمرکزتر خواهد کرد. اگر کسی در کنارتان باشد، حتما بخشی از توجه ذهن و ضمیرناخودآگاه شما را به خود خواهد گرفت.
 
3- از موزیک ملایم و بی‌کلام استفاده کنید
 
بهتر است یک موسیقی خاص را که در شما احساس و هیجان آرامی ایجاد می‌کند انتخاب کنید و همیشه همان را گوش کنید. توصیه می‌کنم با صدای کم و از موزیک باکیفیت استفاده کنید. من خودم صدای دریا و طبیعت را بسیار دوست دارم. شما نیز ببینید چه موسیقی شما را آرام تر میکند.
 
4- از یک عود مخصوص خودتان استفاده کنید
 
اگر مشکلی ندارید حتماً استفاده از عود و موسیقی به‌تدریج ذهن شما را برای مدیتیشن سریع و عمیق شرطی خواهد کرد. ما هزاران نوع عود داریم. بوی خاص خودتان را بیابید و هرگز از بویی که خوشتان نمی‌آید به‌زور استفاده نکنید. در مورد نو محیط هم همیشه توصیه به نور کم و ملایم می‌باشد. البته در فضای آزاد این شرط لازم نیست.
 
5- لباس ساده و راحتی بپوشید
 
توصیه می‌کنم به سبک اساتید شرقی از لباس دو تکه کتان سفید با الیاف طبیعی و نازک استفاده کنید. به هیچ وجه بالباس تنگ و نامناسب مثل، کت و شلوار مدیتیت نکنید. از تشکچه مخصوص خود استفاده کنید. اگر لازم شد حتی از بالشت نرمی استفاده کنید و بدن خود را در راحت‌ترین حالت ممکنه قرار دهید.
 
6- مدت مدیتیشن چقدر باشد؟
 
طول زمان مناسب بین 5 دقیقه تا 20 دقیقه می‌باشد. اما برای افراد مختلف این زمان می‌تواند متفاوت باشد، چون هرکسی برای تمرکز زمان خاصی را لازم خواهد داشت. اما به‌طور کلی زمان کم تمرکز لازمه را ایجاد نخواهد کرد و زمان زیاد خواب آلودگی و حتی بی‌حوصلگی و خستگی ممکن است ایجاد کند. شما باید خودتان تشخصی دهید که چقدر زمان مناسب شماست. به توصیه هیچ‌کس هم توجه نکنید. مثلاً من در اوایل 20 دقیقه طول می‌کشید تا تازه افکارم را آرام و تخلیه کنم اما بعدها این زمان به 2 دقیقه رسید. موضوع مهم دیگر اگر در یک نوبت با تلاش زیاد نتوانستید تمرکز کنید، بهتر آن است که خود را بیشتر خسته نکنید. این خطر وجود دارد که شرطی شوید و یا از این کار زده شوید و حالت اجبار به خود بگیرد که اصلاً خوب نیست. همچنین اگر در حالت مدیتیشن خوابتان برد، نگران نشوید. این چیز بدی نیست. من در کلاس‌ها می‌دیدم که تعدادی همیشه خوابشان می‌برد و این به خودی خود مشکلی ندارد منتها طبعاً از کار بهره کافی نخواهند برد. با تمرین بیشتر و کوتاه کردن زمان این موضوع مدیریت خواهد شد.
 
7- بهترین زمان مدیتیشن چه زمانی است؟
 
بهترین زمان مدیتیشن زمانی است که شما تشخیص می‌دهید. اما بر اساس توصیه اساتید فن، بهترین زمان درست قبل از طلوع خورشید و همچنین قبل از غروب خورشید است. علت هم آن است گه گفته شده در این لحظات طبیعت در بهترین و بالاترین سطح انرژی خود قرار دارد و لذا برای جذب انرژی کیهانی بیشتر بهتر است در این دو زمان مدیتیت کرد.
 
8- بهترین شرایط مدیتیشن چیست؟
 
بهترین حالت به نظر من، تمرکز بیشتر و طولانی‌تر و البته عمیق‌تر هست. این حالت امکان ندارد مگر اینکه بتوانید ذهن را از هرچه افکار منفی و پریشان است خالی کنید. جالب است بدانید من در هندوستان استادی داشتم که شدیداً تأکید داشت فکر سم است و خوب و بدش باید از ذهن خارج شود. او ما را آموزش داده بود که در زمان مدیتیشن ذهن را خالی کنیم. البته زمان می‌برد ولی همه می‌توانند و حالت بسیار جالبی است. من به خاطر این بسته آموزشی در فضای بسیار زیبایی در وسط یک رودخانه و بر روی سنگی در حالت نشسته بعد از حدود 20 دقیقه توانستم این کار را بعد از مدت‌ها در خود ایجاد کنم که کلیپ کوتاهی از آن لحظه ملکوتی را به دوستان هدیه کردم. دوستان در این درس شما با لحظه، با اکنون، با حال واقعی، با آرامش، با خودِ خودِ خود حال حاضر روبرو و آشتی می‌کنید. لطفاً از این فضای دلنشین لذت ببرید. برای همه دوستان آرامش درونی و حضور آگاهی در لحظه و اکنون را در کنار موفقیت‌های بسیار بزرگ خواهانم. شما به‌راحتی می‌توانید، برای پرسش در مورد این درس در زیر این پست بخش نظرات سوالات خود را مطرح کنید. جهت شنیدن نظرات کسانی که این محصول را خریداری و استفاده کرده اند به کانال تلگرام نظرات و تجربیات (razemovafaghiat_ir@) و یا  لینک "معرفی کارگاه اسرار ناگفته قانون جذب" کلیک کنید.
 
 
 
یادتان باشد هر قدر آرامش بیشتری برای دیگران خلق کنیم، خودمان بیشتر دریافت می‌کنیم
 
با انگیزه و عالی بمانید.

طرحواره چیست

 طرحواره ها ساختار روانی و چهارچوب فکری هر فرد است که در زمان کودکی شکل گرفته و در ابتدای نوجوانی خود را نشان داده و عمولا تا کهنسالی همراه فرد است و ریشه در مواردی نظیر اعتماد به نفس و یا عزت نفس هر فرد دارد. طرحواره چیست؟ لغت طرحواره چیست (طرحواره به انگلیسی: Schema) برای نخستین بار در قرن بیستم توسط یک روانشناس انگلیسی به نام فردریک بارتلت در یکی از تئوری های او به نام تئوری یادگیری عنوان شد. پس از آن طرحواره ها مورد توجه روانشناسان واقع شدند و تحقیقات زیادی در زمینه شناخت طرحواره ها تحت عنوان طرحواره درمانی صورت گرفت. در واقع طرحواره های ناسازگار اولیه که به آنها تله شخصیتی نیز گفته می شود، شاید یکی از اصلی ترین مشکلاتی است که، ممکن است برای هر انسانی پیش بیاید. اگر فردی گرفتار تله های شخصیتی شود، روند زندگیش با اختلالات جدی روبرو میشود و شادی و آرامش وی صلب می گردد. بیشتر تله ها در هم تنیده اند و به مسائلی همچون عزت نفس و اعتماد به نفس فرد مربوط می شوند. در این مقاله از دسته مقالات سایت راز موفقیت قصد داریم در مورد طرحواره ها یا همان تله های شخصیتی صحبت کرده، به انواع و شیوه های شکل گیری آن بپردازیم و نهایت ریشه های تحولی آن را بررسی کنیم..

 
طرحواره چیست؟
طرحواره چیست؟
طرحواره به انگلیسی(Schema)، در واقع قالب و چارچوب باورها و شناخت فرد از خود و محیط پیرامونش است که باعث تفسیر و سازماندهی اطلاعات می گردد. دراصل طرحواره یک چارچوب ذهنی است که، طبق آن ورودی های ذهنمان را سازماندهی می کنیم. یعنی هر ورودی که مطابق بر باورها و عقاید زندگیمان باشد را نگه داشته و بقیه آنها را حذف می کنیم. در حالت کلی طرحواره ها مفید هستند چراکه، کمک میکنند ذهن ما الگو و ساختار مشخصی برای دسته بندی ورودی های خود داشته باشد. مشکل اصلی زمانی ایجاد می شود که این باورها و عقاید مخرب و اشتباه باشند و موجب آزار و اذیت ما شوند. آنجاست که به آنها طرحواره های ناسازگار می گویند.
 
ژان پیاژه طرحواره درمانگرتصور کنید طرحواره ها نبودند. یعنی هیچ الگوی ذهنی نداشتید. مطمئنا نمی توانستید تجارب خود را به کار برده و برای آینده برنامه ریزی کنید.ژان پیاژه
برسی انیمیشن درون بیرون با زیرنویس فارسی در مبحث طرحواره شناسی
انیمیشن درون و بیرون یا پشت و رو (به انگلیسی: Inside Out) یکی از انیمیشن های موفق سال ۲۰۱۶ با موضوع طرحواره درمانی و نحوه شکل گیری طرحواره ها است. این انیمیشن یک کار کمدی-درام و ماجراجویی به کارگردانی پیت داکتر است. ارائه انیمیشن سرنشینان درون توسط والت دیزنی پیکچرز در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۵ است.
 
ایده اصلی فیلم درونِ بیرون تاثیر احساسات در درمان انواع طرح واره ها و تاثیر بروز بجا و در زمان درست هر احساس در عدم شکل گیری تله های شخصیتی است که، بر اساس احساسات و تجربیات پیت داکتر در سنین نوجوانی که بخاطر نقل مکان به کشور دانمارک دچار تشویش‌های اجتماعی شده بود به تحریر درآمده است.
 
 
 
 
 طرحواره ها چگونه شکل می گیرند؟
 
بسیاری از طرحواره ها در سالهای اولیه زندگی (به خصوص سه سال اول)شکل می گیرند، با گذشت زمان قوی تر شده و به حرکت خود ادامه می دهند تا جایی که حتی عامل بسیاری از تجربیات زندگی می شوند. هرچه زمان شکل گیری تله های زندگی به عقب تر(یعنی سالهای نخست زندگی برگردد) بنیادی تر و قوی تر است و تغییر آن سخت تر صورت می گیرد. در حالت کلی از آنجا که طرحواره ها بنیادی ترین و عمومی ترین باور های فرد هستند، تاثیر عمیقی در شناخت، احساس و رفتار فرد دارند و میتوانند کاملا بر زندگی وی مسلط شوند وهمه ی جنبه های زندگی را تحت تاثیر قرار دهند.
 
نحوه شکل گیری طرح واره ها به شناخت اولیه فرد در دوران کودکی از جهان پیرامون خود برمیگردد و افرادی که کودک در آن زمان بیشترین برخورد را با آنها داشته است مثل خانواده، گروه همسالان و … بیشترین تاثیر را در شکل گیری طرح واره ها دارند. این بنیاد فکری زمانی که فرد به بزرگسالی پا می گذارد، آنچنان قدرتمند می شود که در تمام لایه های ناخود آگاه ذهن فرد نفوذ می کند. گاهی تحت تاثیر تله های شخصیتی اقداماتی از فرد سر می زند که حتی توان تفسیر آنها را ندارد و بدون اینکه بداند چرا اینکار را کرده است هر بار در شرایط مشابه بازهم همین عمل از وی سرمیزند.
 
طرحواره ها بر اساس ذهنیت های اولیه فرد شکل می گیرند و تجربیات جدید موجب اصلاح و یا تغییر آنها میشود. در این میان عواملی هستند که در شکل گیری طرحواره های ناسازگار یا مخرب تاثیر گذار هستند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.
 
عوامل تاثیر گذار در شکل گیری طرح واره
شکل گیری طرحواره ها
 
طرحواره های مخرب یا ناسازگار در شرایط زیر سریع تر رشد کرده و ماندگاری بیشتری پیدا می کنند.
 
اولین عامل شکل گیری طرحواره های شخصیتی عدم ارضا نیازها:
هر کودکی در بدو تولد نیاز های بنیادین مانند نیاز به دریافت عشق و محبت، نیاز به امنیت جسمی، نیاز به سرپناه، نیاز به آموزش و … دارد. بسیاری از این نیاز ها در محیط خانه و خانواده تامین میشود. چرا که در سالهای اولیه کودک بیشترین ارتباط را با اعضای خانواده خود دارد. چنانچه نیاز های کودک در هر زمینه ای ارضا نشود، می تواند منجر به شکل گیری تله هایی خاصی همچون طرحواره محرومیت هیجانی و طرحواره طرد شدگی و … شود که در ادامه به بررسی هر یک میپردازیم.
 
دومین عامل شکل گیری طرحواره های ذهنی ارضا بیش از حد نیازها:
 از طرف دیگر اگر اطرافیان همواره گوش به فرمان باشند تا هر خواسته و نیاز کودک، هرچند غیر ضروری و یا حتی بی مورد را برآورده سازند، ممکن است در روند شکل گیری شخصیت و بنیاد باوری فرد اختلال ایجاد شود. به طور مثال فرد باور داشته باشد که، همه غلام حلقه به گوش او هستند و باید تمام نیازهایش را برطرف کنند(طرحواره استحقاق و بزرگمنشی) و یا همیشه باید کسی باشد که مسئولیت نگهداری از او را به عهده بگیرد(طرحواره وابستگی). این شیوه تربیتی  میتواند منجر به شکل گیری طرحواره هایی همچون وابستگی/ بی کفایتی و استحقاق و بزرگ منشی شود که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم.
 
برخی از طرحواره ها به ویژه آنها که عمدتا در نتیجه تجارب ناگوار دوران کودکی شکل می گیرند ممکن است هسته ی اصلی اختلالات شخصیت و بسیاری از اختلالات مزمن باشد که به آنها طرحواره های ناسازگار اولیه می گوییم. یانگ
سومین عامل شکل گیری طرحواره های ذهنی آسیب دیدن و قربانی شدن:
اگر به هر دلیلی خانواده توان حفظ کردن امنیت فکری، عاطفی و حتی جسمی کودکشان را نداشته باشند و کودک در این ضمینه ها مورد سو استفاده قرارگیرد و قربانی شود، منجر به تشکیل طرح واره هایی همچون نقص/شرم، بی اعتمادی/بدرفتاری و یا آسیب پذیری در فرد میشود. البته در روند شکل گیری طرحواره ها عوامل دیگری مانند سبک مقابله ای که فرد انتخاب می کند، خلق خو و موارد ژنتیکی هم دخیل هستند. خلق و خوی کودک تعیین می کند که آیا توان برقراری ارتباط سالم  با افراد مهم زندگی اش را دارد یا خیر. به طور مثال کودکی که خلق و خوی جسور دارد و تمایل به خطر کردن از خود نشان میدهد احتمال کمتری دارد که بتواند با والدین محتاط ارتباط برقرار کند.
 
نحوه عملکر طرحواره ها:
عملکرد طرحواره ها
بنظر شما طرح واره ها به چه صورت عمل میکنند؟ هر طرح واره در شرایط خاصی تحریک و فعال می شود. اجازه دهید این مورد را با بررسی داستان یکی از مراجعان شرح دهیم.
 
عزیزی در دوره پرواز ما شرکت می کرد که دچار طرحواره نقص و شرم بود. اگر این سوال برایتان پیش آمده است که، طرحواره نقص و شرم چیست؟ باید بگوییم، افراد گرفتار در این تله شناختی  معمولا در کودکی دچار سو استفاده در هر یک از جنبه های ذهنی، حسی، جسمی و … واقع شده اند و قربانی رفتار غلط دیگران هستند. او نیز قربانی والدین خود شده بود. مادر وی عادت به مقایسه ای او با دیگران داشت و در پایان هر مقایسه نهایتا به این نتیجه می رسید که فرزندش از دیگران کمتر و بی استعداد تر است و موفقیت های چشم گیری ندارد.
او همیشه سعی می کرد توجه و تایید مادرش را بدست آورد اما هربار که به موفقیتی می رسید رفتار مادرش به گونه ای بود که انگار خیلی هم کار خاصی نکرده است.با تمام این شرایط او نهایتا بزرگ شده بود و نسبتا آدم موفقی بود. تحصیلات و شغل خوبی داشت و از جایگاه اجتماعی قابل قبولی برخوردار بود. در حالت کلی اوضاع او خوب بود و می توان گفت در روز های عادی زندگی با چالشی مواجه نمی شد.اما کافی بود یک نشانه کوچک، تجارب ناخوشایند اولیه را تداعی کنند؛ یا در واقع کسی را ببیند که از نظر خلق و خو شبیه به مادرش باشد. بلافاصله، طرح واره مثل یک بمب ساعتی روشن می‌شد و مانند یک خوره به جانش می افتاد. حدودا چهار سالی می شد که با فردی نامزد کرده بود که از نظر خلق و خو شباهت بی نظیری به مادرش داشت. نامزدش هیچ گاه از او راضی و خشنود نبود.همیشه همسرش را با دیگر زنان مقایسه می کرد و در نهایت وی را محکوم میساخت. درکنار نامزدش دقیقا؛ شبیه همان افکار و احساساتی که در گذشته با مادرش تجربه کرده است را تجربه می کرد و تمام همان احساسات برایش تداعی میشد. جالب اینجاست این چهارمین مردی بود که با او نامزد کرده و هر چهار مرد دقیقا همین شیوه رفتاری را با وی داشتند. و او این الگوی تکراری را ادامه می داد. وقتی این اتفاق می‌افتد می‌گوییم «ذهنیت طرح واره‌ای» راه افتاده و طرح واره فعال شده است..
بعضی از ذهنیت‌های طرحواره‌ای حال و هوای شما را شبیه همان کودکی می کند که روزی بودید برای همین شما مدام به دنبال همان احساس آشنا در شرایطی می مانید که شاید از آن نفرت داشته باشید. گاهی نیز ذهنیت های طرح واره ای شما را شبیه والد سخت‌گیر و بی‌انصافی می کند که زمانی داشتید. بعضی ذهنیت‌های طرحواره ای شما را به لاک دفاعی می‌برند. بعضی ذهنیت‌ها هم از شما بزرگسال عاقلی می‌سازد که می‌توانید از خودتان حمایت کنید. این شما هستید که انتخاب می کنید کدام ذهنیت را در پیش بگیرید پس نحوه عملکرد طرحواره کاملا به ذهنیت شما بستگی دارد و در هر فرد نحوه عملکرد متفاوتی دارد..
 
 
انواع طرحواره چیست؟
طرحواره درمانی
 
همانطور که پیشتر گفتیم، طرح واره ها در دوران کودکی شکل میگیرند و رشد می‌کنند و به طور معمول در مقابل تغییر مقاوم هستند و عموما تا پایان عمر همراه انسان می مانند. گفتیم که طرح  واره ها به طور کلی مفید هستند و موجب ساختار مندی ذهن انسان میشوند. اما طرح واره ها به دو دسته طرحواره سازگار اولیه و طرحواره ناسازگار اولیه تقسیم می شوند. مشکل اصلی طرحواره های ناسازگار یا همان طرح واره هایی مدیریت نشده هستند. این تله های شخصیتی باعث ایجاد الگوهای منفی تقویت شونده هستند و از طریق برقراری دوباره و دوباره تعاملات اجتماعی ناسالم به حیات خود ادامه میدهند و موجبات آزار و اذیت شما را پدید می آورند.
 
در این مقاله منظور ما از طرح واره ها همان طرحواره های ناسازگار است. برای اینکه بدانیم طرحواره درمانی به چه کارشناسان حوزه روانشناسی ۱۸ طرح واره را شناسایی و هر یک را طبقه بندی کردند که، در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم.
 
صفحه قبل 1 2 صفحه بعد